Zaštita vinograda u fazi bubrenja pupoljaka do mladica veličine 30 cm

Vinova loza
zaštita loze na početku vegetacije

Pred nama je početak nove vegetacije, a time počinje i jedna od temeljnih mjera, zaštita vinove loze od bolesti (peronospore, crne pjegavosti i pepelnica), štetnika (eriofidnih grinja) i uzročnika abiotičkog stresa (mraz). Kako biste što uspješnije zaštitili svoje vinograde, Syngenta vam nudi široku paletu pripravaka za integriranu i ekološku proizvodnju. 

Za uspješnu zaštitu, osim učinkovitih, pouzdanih pripravaka, bitno je pratiti razvoj vinove loze i vremenske uvjete, kao i pravovremeno poduzeti mjere uz pravi izbor sredstava za zaštitu bilja.

Crna pjegavost (fomopsis

Bolest koja postupno uništava trs, a prvi simptomi se prepoznaju po oštećenjima na kori u bazalnom dijelu mladice ili rozgve. Na zaraženim trsovima tijekom zimske rezidbe crnu pjegavost prepoznajemo po karakterističnim pukotinama u obliku „žabljeg oka“, a kora može imati bijelu ili srebrnkastu boju s crnim točkicama (piknidima).  

Zaštita od crne pjegavosti 
provodi se od fenofaze bubrenja pupoljaka do fenofaze mladica veličine 50-60 cm. Za prvo prskanje preporučujemo NORDOX 75 WG + THIOVIT JET®

Kada mladice krenu s rastom, najbolju zaštitu pružaju fungicidi UNIVERSALIS® ili QUADRIS® koje je potrebno primijeniti 1-2 puta dok mladice dosegnu veličinu cca 60 cm. Ovi pripravci osim crne pjegavosti, vinovu lozu štite od plamenjače i pepelnice.

simptomi crne pjegavosti i pepelnice na lozi

Pepelnica (lug) 

Bolest koja prezimljuje na više načina, ali najčešće u otpalom zaraženom lišću, pukotinama kore ili u pupovima u obliku micelije. Simptomi pepelnice iz prethodne sezone vide se lako na kori rozgve u obliku kestenastih mrlja. Za primarnu infekciju dovoljno je da temperatura u proljeće prijeđe 11 °C i tek 2,5 – 3 mm kiše. 
Zaštita vinograda od pepelnice 
počinje dosta rano, primjenom sumpornog sredstva THIOVIT JET® u vrijeme kretanja pupova. Nakon prvog prskanja u fazi porasta mladica do veličine 60 cm, uz Thiovit Jet se dodaju pripravci UNIVERSALIS® ili QUADRIS® koji djeluju na na pepelnicu, plamenjaču i crnu pjegavost. 

Grinje u vinogradima

Vinovu lozu napada više vrsta grinja, a na početku vegetacije najznačajnije su eriofidne grinje koje prezimljuju kao odrasle ženke pod ljuskama pupoljaka ili pod starom korom. Kad se pupovi otvore, grinje sisanjem biljnih sokova oštećuju tkivo kore i mlado lišće. Tipični simptomi akarinoze (Calepitrimerus vitis) su pojava skraćenih internodija i mladica koje slabo napreduju, a listići su deformirani i smežurani s rubovima koji su tamniji i savinuti. Erinozu izaziva grinja Colomerus vitis čiji su tipični simptomi pojava nabreklina na gornjoj strani lišća (tzv. šiški), u kojima se s donje strane nalazi vunasta prevlaka. 

erinoza i akarinoza na lozi

Suzbijanje grinja u nasadima 
gdje se redovito pojavljuju treba započeti rano u fazi bubrenja pupoljaka. Za prvo prskanje preporučujemo močivi sumpor THIOVIT JET® u povišenoj dozi koji osim djelovanja na pepelnicu ima dobro usputno djelovanje na grinje. U kasnijoj fazi za grinje preporučamo akaricid VERTIMEC®018EC uz obavezan dodatak okvašivača ETALFIX PRO®

Zaštita vinove loze od mraza u proljeće

Abiotički stresovi uključujući niske i visoke temperature, tuču, poplave i slično od početka vegetacije značajno utječu na razvoj vinove loze i prinos. Zbog klimatskih promjena, ranijeg kretanja vegetacije i čestih proljetnih mrazova u prvoj polovici travnja korisno je uz redovnu zaštitu primjenjivati biostimulatore. Osim što štite biljku od mraza i utječu na brži oporavak biljke nakon mraza, oni potiču brojne metaboličke procese u kritičnim fenofazama razvoja tijekom vegetacije.  

štete od mraza u vinogradu

Syngenta iz grupe biostimulatora nudi dva vrhunska proizvoda ISABION® i MEGAFOL koji imaju široku primjenu u brojnim kulturama kako u integriranoj tako i u ekološkoj proizvodnji. Koristi se više puta tijekom vegetacije u dozi 2,0-3,0 lit/ha. Mogu se miješati sa svim standardnim pripravcima za zaštitu od bolesti i štetnika osim s bakrom i metil-dinokapom. 


Prije uporabe uvijek pročitajte etiketu i informacije o sredstvu. Informacije sadržane u ovoj publikaciji su informativnog karaktera i ne nadomještavaju etiketu i uputu za primjenu. U slučaju da više ne želite primati Agroalarm poruke za odjavu pošaljite AGROALARM STOP na broj 866028 u bilo kojem trenutku.